راننده کامیون , رانندگی کامیون , راننده کاميون , راننده ماشین سنگین , راننده ماشين سنگين , وظایف راننده کامیون , سختی های کار راننده کامیون , حقوق راننده کامیون , فرصت های شغلی راننده کامیون , مشاغل حمل و نقل , حمل و نقل

معرفی شغل راننده کامیون

 

به‌طورکلی منظور از راننده کامیون، کسی است که درآمد زندگی او از طریق رانندگی انواع ماشین سنگین یا کامیون به دست می‌آید. برای داشتن این شغل، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 1. گواهینامه پایه‌یک
 2. آشنایی کلی با مسائل مربوط به تعمیرات و اصول مکانیک خودروها

بااینکه این شغل را می‌توانند هم آقایان داشته باشند و هم خانم‌ها، اما به دلیل سختی‌‎های خاص، زمان زیاد کار و دوری از خانه و خانواده اکثراً آقایان این شغل را انتخاب می‌کنند.

راننده‌های کامیون نقش مهمی را در جامعه عهده‌دارند چراکه اکثراً اجناس و اجناس مهم برای زندگی را جابه‌جا می‌کنند. اگر بخواهیم فقط اشاره‌ای داشته باشیم به اهمیت این شغل مواردی رو در زیر اشاره می‌کنم که اکثراً حمل‌ونقل آن‌ها توسط راننده‌های کامیون انجام می‌شود:

 • حمل‌ونقل داروها، لوازم جانبی پزشکی و …
 • حمل‌ونقل مواد غذایی از کارخانه‌های تولیدی به مراکز فروش
 • حمل‌ونقل پوشاک و مواد اولیه تولید آن

متأسفانه این شغل علیرغم داشتن مشکلاتی مانند سختی کار، حوادث جاده‌ای، کار در سرما و گرما، شغل سخت به‌حساب نمی‌آید؛ اما باوجوداین مشکلات، این شغل علاقه‌مندان خاصی دارد.

معمولاً باتجربه‌های این شغل پیشنهاد می‌کنند برای آشنایی و مهارت بیشتر بایستی چند سال شاگرد شوفری را تجربه کرده و بعد به‌طورجدی وارد این عرصه شد. لزوماً کسانی که راننده کامیون هستند از اول خودشان صاحب کامیون نیستند، خوشبختانه در این شغل می‌توان با کامیون‌های دیگران کارکرد و این کار از گذشته تاکنون مرسوم بوده و هست، هرچند که اگر شخص از خودش کامیون داشته باشد صدالبته بهتر است.

این راننده‌ها، بسته به اینکه رانندگان درون‌شهری، بین‌شهری، بین‌المللی هستند، زمان‌های متفاوتی را دور از خانه سپری می‌کنند. راننده‌های درون شهر معمولاً شرایط بهتری دارند و معمولاً هر شب را در خانه و در کنار خانواده به سر می‌برند. اگر این دسته به‌طور منظم بار برای جابجایی داشته باشند، از شرایط نسبتاً بهتری می‌توانند برخوردار شوند. راننده‌های بین‌شهری با توجه به فاصله مبدأ تا مقصد بار، روزهای زیادی را دور از خانه به سر می‌برند و معمولاً باید در شب‌ها و در هر نوع آب و هوایی رانندگی کنند.

همان‌طور که در بالا اشاره شد راننده‌های کامیون نقش مهمی را در اقتصاد کشور ایفا می‌کنند. آن‌ها مواد اولیه را از مراکز تولید به کارخانه‌ها تولید حمل کرده و سپس محصولات تولیدی کارخانه‌ها را از محل کارخانه به بازار مصرف و یا عمده‌فروشی‌ها حمل می‌کنند.

مانند سایر شغل‌ها، شغل رانندگی کامیون نیز دانش و مهارت خاصی می‌طلبد و هر راننده کامیونی در قبال شغلش وظایفی را دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مهارت‌های لازم برای یک راننده کامیون

 • توانایی رانندگی با تمرکز و با دقت برای زمان و مسافت طولانی
 • توانایی مدیریت بحران در برخورد با راننده‌هایی که اصول رانندگی را رعایت نمی‌کنند.
 • مطلع بودن از مسائل ایمنی راه و خودرو و رعایت آن‌ها
 • داشتن توان بدنی مناسب برای رفع مشکلات پیش‌بینی‌نشده از قبیل تعویض لاستیک پنچر شده و یا تعمیرات اولیه کامیون در مواردی که دسترسی سریع به مکانیک امکان ندارد.

 

راننده کامیون , رانندگی کامیون , راننده کامیون , راننده ماشین سنگین , راننده ماشین سنگین , وظایف راننده کامیون , سختی های کار راننده کامیون , حقوق راننده کامیون , فرصت های شغلی راننده کامیون , مشاغل حمل و نقل , حمل و نقل

تعهد کاری راننده کامیون

  • سالم رساندن بارها به مقصد
  • رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی
  • رفع نواقص ماشین قبل از شروع بارگیری
  • متعهد به اجرای توافق‌هایی که با شرکت حمل‌ونقل و یا صاحب کالا کرده است.
  • تحویل به‌موقع بار با برنامه‌ریزی انجام‌شده از قبل
  • نظارت یا کمک در بارگیری و تحویل بار

 

 

 

راننده کامیون , رانندگی کامیون , راننده کامیون , راننده ماشین سنگین , راننده ماشین سنگین , وظایف راننده کامیون , سختی های کار راننده کامیون , حقوق راننده کامیون , فرصت های شغلی راننده کامیون , مشاغل حمل و نقل , حمل و نقل

 

فرصت شغلی راننده کامیون

شما کافی است اپلیکیشن مبین را در گوشی همراه خود نصب کرده و به‌راحتی از بارهای مطابق با ماشین خود اطلاع پیداکرده و آن را درخواست کنید حتی اگر ماشینی ندارید مبین شرکت‌های حمل‌ونقلی را به شما معرفی می‌کند که ماشین را در اختیار شما می‌گذارد.

 

 

دیدگاه شما چیست؟